Početak realizacije projekta od značajnog interesa za obrtništvo grada i županije: riječki obrtnici započinju s izgradnjom obrtničkog doma

Početak realizacije projekta od značajnog interesa za obrtništvo grada i županije: riječki obrtnici započinju s izgradnjom obrtničkog doma

objavljeno u: Novosti
Početak realizacije projekta od značajnog interesa za obrtništvo grada i županije: riječki obrtnici započinju s izgradnjom obrtničkog doma

Udruženje obrtnika Rijeka, Bakar, Kraljevica, Čavle i Kostrena potpisivanjem današnjeg ugovora s izvođačima radova započinje s realizacijom projekta izgradnje obrtničkog doma koji je od značajnog interesa za obrtništvo grada i županije.

Ugovor o izvođenju radova potpisali su predsjednik Udruženja obrtnika Rijeka, Darko Sertić te izvođači radova Marko Vukušić, direktor Kalun gradnja d.o.o. i Zoran Rupčić, vlasnik obrta Elektro-servis Rupčić. Potpisivanju su prisustvovali i potpredsjednici riječkog udruženja, Ivica Zbašnik i Goran Maršanić, projektantica Petra Karuza iz RPK Designa d.o.o., glavni nadzorni inženjer, Zoran Dragin iz Centurio d.o.o. i glavni inženjer gradilišta Ivan Tunjić.

Predsjednik Udruženja obrtnika Rijeka, Darko Sertić, zahvalio se svima koji su prepoznali važnost ove ideje i podržali ju te kaže: „Naše riječko udruženje, treće najveće udruženje u Hrvatskoj koje danas broji približno 3100 obrtnika, na putu od ideje izgradnje obrtničkog doma do ishodovanja svih potrebnih dozvola surađivalo je s različitim institucijama koje su sve redom prepoznale ovu ideju kao javni interes od velike važnosti za obrtnike i obrtništvo grada i županije. Posebno bih se zahvalio, u ime svih riječkih obrtnika i obrtnika Primorsko-goranske županije, Odjelu gradske uprave za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenje zemljištem , Odjelu za provedbu dokumenata prostornog uređenja i građenje te Konzervatorskom odjelom u Rijeci.“

Sertić nastavlja kako će se realizacijom ideje izgradnje obrtničkog doma ostvarit će se infrastrukturni uvjeti kojim će, svi obrtnici Udruženja obrtnika Rijeka i obrtnici Primorsko-goranske županije, njih nešto više od 8750, dobiti sve usluge koje im sustav pruža na istom mjestu. U novom, obrtničkom domu, riječki obrtnici i obrtnici Primorsko-goranske županije, će na jednom mjestu dobiti bolji servis, kompletnu podršku i praćenje u obavljanju svojih djelatnosti: od otvaranja obrta, savjetovanja, održavanja raznih besplatnih ili sufinanciranih edukacija, seminara i tečajeva, pa do polaganja majstorskih i naučničkih ispita, koje je država prenjela kao javnu ovlast na Hrvatsku obrtničku komoru, a u našoj županiji su u ingerenciji Obrtničke komore Primorsko-goranske županije.

Potpredsjednici Udruženja obrtnika Rijeka, Ivica Zbašnik i Goran Maršanić, nisu krili zadovoljstvo što će se napokon započeti s realizacijom projekta.

Ivica Zbašnik, potpredsjednik Udruženja obrtnika Rijeka:„Postojeća poslovna zgrada, uz urede posjeduje i multifunkcionalnu, u potpunosti tehnički opremljenu, invalidima prilagođenu dvoranu od cca 80 m2 , kapaciteta 50 sjedećih mjesta koja se koristi za edukacije naših obrtnika i dobrovoljne članove našeg Udruženja, kroz razne seminare i tečajeve. Nadogradnjom naše zgrade i useljenjem područne obrtničke komore u perspektivi služiti će intenzivnije za potrebe obrtnika cijele županije“

Goran Maršanić, potpredsjednik Udruženja obrtnika Rijeka: „Ono što je također velika prednost ovog prostora je što imamo i vlastito parkiralište od cca 20 parkirnih mjesta tako da naši članovi mogu komotno doći na savjetovanja, edukacije, polaganje naučničkih i majstorskih ispita.“

Petra Karuza, projektant: Lokacija poslovne zgrade Udruženja obrtnika Rijeka vrlo je atraktivna s obzirom da se nalazi na rubnom području parka Mlaka. Prvenstveno imajući to na umu, a s ciljem povećanja korisne površine i pronalaženja optimalnog arhitektonskog rješenja
u zatečenom urbanom kontekstu, krenulo se u izradu projektne dokumentacije rekonstrukcije postojećeg objekta.
Projektirana nadogradnja je u duhu suvremenog arhitektonskog izričaja. Zasigurno će biti prepoznatljiva po dominantnim staklenim stijenama koje s vanjske strane reflektiraju okolinu dok s unutrašnje strane svim posjetiteljima otvaraju poglede koji su karakteristični i posebni svaki za sebe.
Iako se radi o naizgled malom zahvatu, potencijalno isti može predstavljati eksploziju za promišljanje daljnje sanacije tj. rekonstrukcije rubnog zelenog pojasa gradskog parka.“

Zoran Dragin, glavni nadzorni inženjer: „Rekonstrukcija i nadogradnja poslovnog objekta obuhvaća nadogradnju kata na postojećoj građevini te energetsku obnovu, tj. uređenje fasade na cijeloj poslovnoj zgradi. Novoizgrađeni kat, površine cca 180 m2, koristit će se u svrhu poslovnog prostora Obrtničke komore Primorsko-goranske županije. Završetak gradnje planira se tijekom 5. mjeseca sljedeće godine.”

Marko Vukušić, izvođač: Početak radova se planira kroz tjedan do deset dana. Radi se o građevini koja će se podosta razlikovati od postojeće, bit će prepoznatljiva i modernog stila. Građevina bi trebala biti gotovo tijekom svibnja sljedeće godine.“

Zoran Rupčić, izvođač: „U izgradnji obrtničkog doma sudjelovat ću u elektro i strojarskoinstalacijskim radovima. Ovaj posao mi puno znači jer radim za nas obrtnike, kao da radim za sebe.“

 

20201008_120723 (1) 20201008_120735 20201008_120833 Image 02 Image 03 varijanta 5-fin